понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą także za ozdobę. Zwykle takie sztacheta z plastiku buduje się w słonecznych elementach, w których w mgnieniu oka rosną oraz mocno gęstnieją. Bez liku uroku maja także takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w skwerze, również nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same wzrastają, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, jednakże chcą również dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety z Winylu mogą być nadzwyczaj cienkie, choć wypada je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий